Наркозалежність - хвороба, яка впливає на фізичне, психічне та соціальне здоров’я людини. Вона є серйозною проблемою для суспільства, оскільки може призвести до руйнування сімей, кар’єри та життя загалом.
Реабілітація - процес, який допомагає людині повернутися до нормального життя після наркозалежності. Він може бути тривалим і складним, але багато в чому допомагає людині знову стати членом суспільства.
Етапи реабілітації наркозалежних: що потрібно знати
Якщо людина не може самостійно припинити вживати наркотичні речовини - це залежність. Насамперед потрібно звернутися по допомогу до нарколога-психіатра. Під час консультації лікар зможе сказати, на якій стадії наркотичної залежності перебуває пацієнт і розробить індивідуальний план лікування. Після того, як буде надано необхідну медичну допомогу і залежний буде виведений з важкого стану, почнеться реабілітаційний етап. З пацієнтом починають працювати не тільки психотерапевти, а й психологи, консультанти, соціальні працівники. До всіх цих фахівців є одна вимога - професійний досвід у реабілітації наркозалежного.
Реабілітація відбувається під наглядом лікарів, тому самі умови сприяють швидкому одужанню. Зазвичай на цьому етапі медичні препарати не використовуються. Для відновлення особистості використовуються психотерапевтичні заходи.
Реабілітаційні програми: що вони включають у себе
Найефективніша програма, яка використовується під час реабілітації наркозалежних - 12 кроків. Вона допомагає зрозуміти, що вживання наркотичних речовин - це хвороба, яка потребує негайного та професійного лікування. Вона сприяє проведенню самоаналізу та виставленню адекватних оцінок власним вчинкам, вчиненим під впливом наркотиків. Програма включає в себе визнання всіх помилок, спокутування провини, набуття навичок самоконтролю, і сприйняття навколишнього світу таким, яким він є.
Переваги програми полягають у тому, що людина визнає свої помилки без зайвого тиску та гіпнозу.
Терапевтична спільнота
Якщо наркозалежні проходять реабілітацію та взаємодіють один з одним - це показує хороші результати. У межах стаціонару працівники створюють мікросоціум, у якому прищеплюються тільки корисні звички.
Кожна людина, яка перебуває в цьому суспільстві, має певні обов’язки. Крім того, вона заново вчаться звертатися по допомогу до товаришів, говорити відкрито про свої почуття та взаємодіяти з іншими людьми.
Післяреабілітаційний період: як поводитися
Після основної реабілітації починається післяреабілітаційний період, і він не менш важливий. Щоб колишній залежний міг адаптуватися в соціумі, йому також необхідна консультація фахівця з хімічної залежності. Важливо стежити за тим, щоб людина, яка проходила лікування від наркотиків, не стикалася з тригерними місцями: колишніми друзями і стресами.
Під час соціальної адаптації у людини повністю відновлюється колишній (до залежності) спосіб життя: вона спілкується з сім’єю, розв’язує питання з роботою і працевлаштовується.
Як бути членом сім’ї
Родичі, які проживають із наркоманом, постійно перебувають у стресі. Часто в них спостерігається депресивний стан. Це не дивно, адже якщо в сім’ї наркоман, то не обходиться без скандалів і фінансових боргів. Таке витримати може не кожен, тому, як правило, сім’ї руйнуються.
Щоб позбутися депресивного стану і звести свої страхи до мінімуму, родичам наркозалежного також потрібна допомога. Фахівці навчать, як правильно поводитися з такою людиною, поки вона проходить реабілітацію. Записатися на прийом можна за вказаним номером телефону. Не чекайте, почніть зміни просто зараз.